Utropspris
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft, mässing och glas, höjd 46 cm
nr. 750949
75 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 13h, 11m, 55s
Ljusstakar, väggljusstake mm, höjd 40 cm och lägre
nr. 750943
75 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 13h, 5m, 55s
Bordslampa, Ekeby, 1930-tal, glaserat lergods, höjd 30 cm
nr. 750937
150 kr
Utropspris: 1 500 kr
3d, 12h, 59m, 55s
Bordslampa, mässing med glaskupor, ombyggd fotogenlampa, 1900-talets första hälft, höjd 60 cm
nr. 750921
200 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 53m, 55s
Taklampa, pendyl, glas och metall, 1900-talets första hälft, h = 42 cm, diameter 20 cm
nr. 750891
125 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 37m, 55s
Taklampa, "Tiffany-stil", 1900-talets andra hälft, diameter = 50 cm
nr. 750885
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 35m, 55s
Bordslampa, skuren i trä, kina, 1900-talets mitt, längd 53 cm
nr. 750867
250 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 12h, 27m, 55s
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, h = 180 cm
nr. 750866
350 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 25m, 55s
Ljusstakar ett par, Modern Metallkonst, 1939, tenn, höjd 9 cm
nr. 750862
125 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 21m, 55s
Vägglampa, 1900-talets början, mässing och glas, kupans diameter 15 cm
nr. 750857
50 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 12h, 17m, 55s
Bordslampor 2 st, keramik, 1900-talets slut, höjd 48 cm
nr. 750854
100 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 15m, 55s
Bordslampor 2 st, Kina, 18 och 1900-tal, höjd 29 cm
nr. 750851
75 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 13m, 55s
Bordslampor, fotogenlampa, 18 och 1900-tal, höjd 42 cm och lägre
nr. 750799
125 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 11h, 47m, 55s
Bordslampa, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, höjd 27 cm
nr. 750792
0 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 11h, 43m, 55s
nr. 750677
150 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 12h, 49m, 55s
Bordslampa, Jugend, 1900-talets början, koppar, höjd 49 cm
nr. 750662
75 kr
Utropspris: 600 kr
2d, 12h, 41m, 55s
Väggfotogenlampa, 1900-tal, höjd 35 cm
nr. 750659
125 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 12h, 35m, 55s
Ljusstake, Erik Höglund, Boda, höjd 19 cm
nr. 750656
450 kr
Utropspris: 600 kr
2d, 12h, 33m, 55s
nr. 750639
75 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 12h, 17m, 55s
Fotogenlampa, 18/1900-tal, höjd 48 cm
nr. 750625
125 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 11h, 57m, 55s
Bordslampor 2 st, 1900-talets första hälft, höjd 41 cm och lägre
nr. 750622
450 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 11h, 55m, 55s
Väggljusstake, 1900-talets början, mässing, höjd 53 cm
nr. 750606
75 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 11h, 47m, 55s
Ljusstake, vågar mm, höjd 42 cm och lägre
nr. 750597
100 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 11h, 39m, 55s
Ljusstakar ett par, brons, 1900-talets första hälft, höjd 32 cm
nr. 750594
100 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 11h, 37m, 55s