Utropspris
Taklampa, 1960-tal, mässing, tygskärm, diameter 38 cm
nr. 749096
75 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 15h, 18m, 28s
Ljusstakar, mässing, höjd 27 cm och lägre
nr. 749089
75 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 15h, 12m, 28s
Golvlampa, kromad metall, 1900-talets senare hälft, H=114
nr. 749067
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 14h, 46m, 28s
Golvlampa, H=158
nr. 749062
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 14h, 44m, 28s
Industrilampor 2 st, diameter ca 20 cm
nr. 748932
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 13h, 34m, 28s
Gruvlyktor 3 st, mässing, 1900-talets andra hälft, höjd
nr. 748927
250 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 15h, 56m, 28s
Adventsljusstakar, 3 st, Markslöjd
nr. 748925
125 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 15h, 52m, 28s
nr. 748914
50 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 15h, 30m, 28s
Bordslampor ett par, brons, höjd 54 cm
nr. 748907
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 15h, 16m, 28s
Bordslampor ett pat, keramik, 1970/80-tal, höjd 62 cm
nr. 748905
0 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 15h, 14m, 28s
Pendel, metall, Bonderup & Thorup för Fog & Mörup, D=47
nr. 748893
75 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 15h, 6m, 28s
Bordslampa, Uppsala Ekeby, Höjd ink skärmhållare =42
nr. 748882
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 14h, 58m, 28s
Jordglob med belysning, 1950-tal, höjd 42 cm
nr. 748881
100 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 14h, 56m, 28s
Edvin Ollers, taklampa, för Elme glasbruk pressglas, mässing samt kupa i glas, H=34
nr. 748877
350 kr
Utropspris: 2 000 kr
5d, 14h, 50m, 28s
Vägglyster, 2 par, 1900-tal
nr. 748862
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 14h, 26m, 28s
Bordslampa Schmidt´s Lampdesign modell 3040, 1960/70-tal, höjd 51 cm
nr. 748841
0 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 14h, 14m, 28s
Golvlampa, Ateljé Lyktan, höj och sänkbar, maxhöjd 134 cm
nr. 748839
50 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 14h, 12m, 28s
Taklampa, 1900-talets andra hälft, koppar, diameter 40 cm
nr. 748819
100 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 13h, 58m, 28s
Taklampa, AB Örebro Belysningsarmatur, behängd med prismor, förgylld metall, diameter 36 cm
nr. 748777
50 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 15h, 28m, 28s
Bordslampa, 1900-talets andra hälft, mässing och glas, höjd 35 cm
nr. 748771
50 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 15h, 16m, 28s
Vaser, ljusstakar, jordglob mm, höjd 30cm och lägre
nr. 748760
175 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 15h, 10m, 28s
Jordglob med belysning, 1900-talets andra hälft, höjd 46 cm
nr. 748734
125 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 14h, 56m, 28s
Väggljusstakar, leksaksbil mm
nr. 748625
50 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 14h, 30m, 28s
Golvlampa, Cottex, höjd 145 cm
nr. 748623
50 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 14h, 26m, 28s