Utropspris
Bordslampa, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, höjd 27 cm
nr. 750792
0 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 5h, 39m, 12s
nr. 750677
150 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 6h, 45m, 12s
Bordslampa, Jugend, 1900-talets början, koppar, höjd 49 cm
nr. 750662
75 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 6h, 37m, 12s
Väggfotogenlampa, 1900-tal, höjd 35 cm
nr. 750659
125 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 6h, 31m, 12s
Ljusstake, Erik Höglund, Boda, höjd 19 cm
nr. 750656
450 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 6h, 29m, 12s
nr. 750639
50 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 6h, 13m, 12s
Fotogenlampa, 18/1900-tal, höjd 48 cm
nr. 750625
75 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 5h, 53m, 12s
Bordslampor 2 st, 1900-talets första hälft, höjd 41 cm och lägre
nr. 750622
450 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 5h, 51m, 12s
Väggljusstake, 1900-talets början, mässing, höjd 53 cm
nr. 750606
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 5h, 43m, 12s
Ljusstake, vågar mm, höjd 42 cm och lägre
nr. 750597
100 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 5h, 35m, 12s
Ljusstakar ett par, brons, 1900-talets första hälft, höjd 32 cm
nr. 750594
100 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 5h, 33m, 12s
nr. 750592
175 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 7h, 27m, 12s
Strålkastare/scenbelysning, 2 st, B=41
nr. 750587
0 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 7h, 21m, 12s
Golvlampa, 1900-talets första hälft, två ljuspunkter. Fot av marmor med lejontassar.
nr. 750584
0 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 7h, 19m, 12s
Takfotogenlampa, 1800-tal, diameter 55 cm
nr. 750542
150 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 7h, 15m, 12s
Krucifix, ljusstakar, 1900-tal, höjd 25 cm och lägre
nr. 750435
100 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 6h, 7m, 12s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 40 cm
nr. 750356
75 kr
Utropspris: 500 kr
1d, 6h, 23m, 12s
Golvlampa, Borens, 1900-talets andra hälft, mässing och grönlackerad plåt, höjd 144 cm
nr. 750329
1 000 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 6h, 9m, 12s
Ljusstakar, kanna mm, höjd 35 cm och lägre
nr. 750323
125 kr
Utropspris: 400 kr
1d, 6h, 7m, 12s
Adventsljusstakar 2 st, höjd 53 cm
nr. 750276
75 kr
Utropspris: 300 kr
6h, 51m, 12s
Bordslampa, Carl Fagerlund, Orrefors, 1950-tal, höjd 47 cm inklusive skärm
nr. 750273
350 kr
Utropspris: 1 000 kr
6h, 45m, 12s
Vägglampa, 1900-talets mitt, mässing och glas, höjd 25 cm
nr. 750272
1 400 kr
Utropspris: 800 kr
6h, 43m, 12s
Taklampa, 1950-tal, trä metall och glas, diameter 50 cm, etikettmärkt SEAF Svenska Elektriska Armaturfabrikant Föreningen
nr. 750268
100 kr
Utropspris: 2 000 kr
6h, 35m, 12s
Takpendel, Aneta 25338, h = 55 cm,diameter 70 cm
nr. 750261
50 kr
Utropspris: 600 kr
6h, 21m, 12s