Utropspris
Takfotogenlampa, 1800-tal, senare elektrifierad, höjd 73 cm
nr. 750954
100 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 9h, 59m, 1s
Adventsljusstakar 2 st, höjd 53 cm
nr. 750276
75 kr
Utropspris: 300 kr
9h, 41m, 1s
Ljusstakar, kanna mm, höjd 35 cm och lägre
nr. 750323
75 kr
Utropspris: 400 kr
1d, 8h, 57m, 1s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 40 cm
nr. 750356
75 kr
Utropspris: 500 kr
1d, 9h, 13m, 1s
Fotogenlampa, 18/1900-tal, höjd 48 cm
nr. 750625
75 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 8h, 43m, 1s
Bordslampa, Jugend, 1900-talets början, koppar, höjd 49 cm
nr. 750662
75 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 9h, 27m, 1s
Bordslampor, fotogenlampa, 18 och 1900-tal, höjd 42 cm och lägre
nr. 750799
75 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 8h, 33m, 1s
Bordslampor 2 st, Kina, 18 och 1900-tal, höjd 29 cm
nr. 750851
75 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 8h, 59m, 1s
Ljusstakar ett par, Modern Metallkonst, 1939, tenn, höjd 9 cm
nr. 750862
75 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 9h, 7m, 1s
Ljusstakar, väggljusstake mm, höjd 40 cm och lägre
nr. 750943
75 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 9h, 51m, 1s
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft, mässing och glas, höjd 46 cm
nr. 750949
75 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 9h, 57m, 1s
Takpendel, Aneta 25338, h = 55 cm,diameter 70 cm
nr. 750261
50 kr
Utropspris: 600 kr
9h, 11m, 1s
Väggljusstake, 1900-talets början, mässing, höjd 53 cm
nr. 750606
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 8h, 33m, 1s
nr. 750639
50 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 9h, 3m, 1s
Taklampa, "Tiffany-stil", 1900-talets andra hälft, diameter = 50 cm
nr. 750885
50 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 9h, 21m, 1s
Bordslampor 3 st, keramik, 1900-tal, höjd 40 cm och lägre
nr. 751059
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 8h, 37m, 1s
Taklampa och vägglampa, 1900-talets andra hälft, diameter 30 cm och mindre
nr. 751122
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 9h, 39m, 1s
Taklampa, koppar, 1960/70-tal, diameter 50 cm
nr. 751226
50 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 9h, 7m, 1s
Väggljusstakar ett par, PUV Svensk Tenn, 1936, höjd 28 cm
nr. 751325
50 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 10h, 27m, 1s
Taklampor 2 st, diameter 38 cm och mindre
nr. 750247
0 kr
Utropspris: 300 kr
8h, 57m, 1s
Takpendel, Aneta 25338, h = 55 cm, diameter 70 cm
nr. 750260
0 kr
Utropspris: 600 kr
9h, 9m, 1s
Golvlampa, 1900-talets första hälft, två ljuspunkter. Fot av marmor med lejontassar.
nr. 750584
0 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 10h, 9m, 1s
Strålkastare/scenbelysning, 2 st, B=41
nr. 750587
0 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 10h, 11m, 1s
Bordslampa, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, höjd 27 cm
nr. 750792
0 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 8h, 29m, 1s