Utropspris
Utropspris
Taklampa, Josef frank, Svenskt Tenn, diameter 45 cm
nr. 748406
400 kr
Utropspris: 2 000 kr
3d, 17h, 14m, 20s
Edvin Ollers, taklampa, för Elme glasbruk pressglas, mässing samt kupa i glas, H=34
nr. 748877
350 kr
Utropspris: 2 000 kr
5d, 17h, 36m, 20s
Taklampa "Kolme" CO Bankeryd, 2000-tal, diameter 78 cm
nr. 748098
900 kr
Utropspris: 1 000 kr
1d, 16h, 56m, 20s
Golvlampor, Hemi, ett par, mässing, H=130 cm
nr. 747878
350 kr
Utropspris: 800 kr
16h, 30m, 20s
Taklampa med hiss, Nordiska Kompaniet, nr:31255, 1940-tal, diameter 38 cm
nr. 748190
150 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 18h, 14m, 20s
nr. 748215
400 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 17h, 2m, 20s
Golvlampa, 1900-talets början, mässing, ombyggd fotogenlampa, höjd 170 cm
nr. 748322
200 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 16h, 18m, 20s
Fönsterlampor ett par, "Istappen", Ateljé Engberg, Urshult, 1960-tal, glas och aluminium, höjd 37 cm, nya sladdar
nr. 748463
175 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 18h, 22m, 20s
nr. 748914
50 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 18h, 16m, 20s
Gruvlyktor 3 st, mässing, 1900-talets andra hälft, höjd
nr. 748927
250 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 18h, 42m, 20s
Ljusstakar 4 st, Englesson AB + bordständare, mässing och kromad metall, höjd 18,5 cm
nr. 747929
125 kr
Utropspris: 600 kr
17h, 28m, 20s
nr. 748131
200 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 17h, 32m, 20s
Golvlampa, Ateljé Lyktan, höj och sänkbar, maxhöjd 134 cm
nr. 748839
50 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 16h, 58m, 20s
Taklampa, 1960-tal, mässing, tygskärm, diameter 38 cm
nr. 749096
75 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 18h, 4m, 20s
Ljusstakar och oljelampa, glas och metall, 1900-tal, höjd 25 cm och lägre
nr. 748134
75 kr
Utropspris: 500 kr
1d, 17h, 34m, 20s
Taklampa , glas och mässing, 1970-tal, diameter 45 cm
nr. 748224
50 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 17h, 20m, 20s
Golvlampa, 1950/60-tal mässing och trä, höjd 152 cm
nr. 748330
0 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 16h, 32m, 20s
Fönsterlampor ett par, 1960-tal glas och aluminium, höjd 22 cm, nya sladdar
nr. 748462
100 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 18h, 20m, 20s
Golvlampa, "Anna", Anna Ehrner för Atelje Lyktan. skärm i skinn, H=136
nr. 748504
0 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 16h, 18m, 20s
Taklampa, AB Örebro Belysningsarmatur, behängd med prismor, förgylld metall, diameter 36 cm
nr. 748777
50 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 18h, 14m, 20s
Taklampa, 1900-talets andra hälft, koppar, diameter 40 cm
nr. 748819
100 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 16h, 44m, 20s
Adventsljusstakar, 3 st, Markslöjd
nr. 748925
125 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 18h, 38m, 20s
Golvlampa, kromad metall, 1900-talets senare hälft, H=114
nr. 749067
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 17h, 32m, 20s
Ljusstakar, mässing, höjd 27 cm och lägre
nr. 749089
75 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 17h, 58m, 20s