Utropspris
Strålkastare/scenbelysning, 4 st, L=30
nr. 747808
1 400 kr
Utropspris: 500 kr
21h, 29m, 15s
nr. 747809
1 100 kr
Utropspris: 500 kr
21h, 31m, 15s
Taklampa "Kolme" CO Bankeryd, 2000-tal, diameter 78 cm
nr. 748098
900 kr
Utropspris: 1 000 kr
2d, 20h, 1m, 15s
Lampfötter och kupor till fotogenlampor
nr. 747782
450 kr
Utropspris: 400 kr
21h, 1m, 15s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, senare elektrifierad, diameter 60 cm
nr. 747729
350 kr
Utropspris: 500 kr
20h, 11m, 15s
Taklampa, Josef frank, Svenskt Tenn, diameter 45 cm
nr. 748406
350 kr
Utropspris: 2 000 kr
4d, 20h, 19m, 15s
Edvin Ollers, taklampa, för Elme glasbruk pressglas, mässing samt kupa i glas, H=34
nr. 748877
350 kr
Utropspris: 2 000 kr
6d, 20h, 41m, 15s
Strålkastare/scenbelysning, 3 st, L=50
nr. 747810
250 kr
Utropspris: 500 kr
21h, 33m, 15s
Ljusstakar, dörrstopp, metall, höjd 12 cm och lägre
nr. 748032
250 kr
Utropspris: 400 kr
1d, 21h, 47m, 15s
Taklampa, mässing och glas, 1900-talets tidigare hälft, H=70
nr. 747832
200 kr
Utropspris: 800 kr
21h, 49m, 15s
Ljuslyktor 4 + 2 st, Iittala, Finland, höjd 6,5 cm och lägre
nr. 748053
200 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 19h, 27m, 15s
Golvlampa, 1900-talets början, mässing, ombyggd fotogenlampa, höjd 170 cm
nr. 748322
200 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 19h, 23m, 15s
Taklampa ""Corona", Jo Hammerborg, Fog & Morup, 1900-talets andra hälft. diameter 23 cm
nr. 747741
175 kr
Utropspris: 1 000 kr
20h, 17m, 15s
nr. 748131
175 kr
Utropspris: 600 kr
2d, 20h, 37m, 15s
Ljusstakar 5 par, mässing, 1900-tal, höjd 13-19 cm
nr. 748460
175 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 21h, 21m, 15s
Vaser, ljusstakar, jordglob mm, höjd 30cm och lägre
nr. 748760
175 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 21h, 1m, 15s
Bordslampa Peter Ibsen, Danmark, 1900-talets första hälft, höjd inklusive skärmhållare 45 cm
nr. 747778
150 kr
Utropspris: 300 kr
20h, 53m, 15s
Golvlampor, Hemi, ett par, mässing, H=130 cm
nr. 747878
150 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 19h, 35m, 15s
Fönsterlampor ett par, "Istappen", Ateljé Engberg, Urshult, 1960-tal, glas och aluminium, höjd 37 cm, nya sladdar
nr. 748463
150 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 21h, 27m, 15s
Gruvlyktor 3 st, mässing, 1900-talets andra hälft, höjd
nr. 748927
150 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 21h, 47m, 15s
Kolhämtare, svepask, bordslampa mm, höjd 52 cm och lägre
nr. 747646
125 kr
Utropspris: 400 kr
19h, 29m, 15s
Bordslampor 3 st bland annat Royal Copenhagen, porslin, höjd 45 cm och lägre
nr. 747739
125 kr
Utropspris: 400 kr
20h, 13m, 15s
Förgreningsdosor, 32 st, dansk standard, OBS fugerar ej i svenska el-uttag
nr. 747827
125 kr
Utropspris: 500 kr
21h, 41m, 15s
Ljusstakar 4 st, Englesson AB + bordständare, mässing och kromad metall, höjd 18,5 cm
nr. 747929
125 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 20h, 33m, 15s