Utropspris
Utropspris
Hans Bergström, utelampa Ateljé Lyktan, koppar, H=20 L=25,5
nr. 748254
2 100 kr
Utropspris: 3 500 kr
8h, 45m, 23s
Taklampa, Josef frank, Svenskt Tenn, diameter 45 cm
nr. 748406
400 kr
Utropspris: 2 000 kr
2d, 7h, 43m, 23s
Edvin Ollers, taklampa, för Elme glasbruk pressglas, mässing samt kupa i glas, H=34
nr. 748877
350 kr
Utropspris: 2 000 kr
4d, 8h, 5m, 23s
Hängfotogenlampa majolika D=52
nr. 748272
450 kr
Utropspris: 1 500 kr
1d, 6h, 57m, 23s
Taklampa "Kolme" CO Bankeryd, 2000-tal, diameter 78 cm
nr. 748098
1 000 kr
Utropspris: 1 000 kr
7h, 25m, 23s
Ljusstakar, fyllda + 2 knivar, silver, knivblad stål, H = 15 o mindre, tot V = 604 g
nr. 748518
850 kr
Utropspris: 1 000 kr
2d, 7h, 6m, 23s
Golvlampa, Le Klint, modell 321, Danmark, max höjd 157 cm
nr. 749137
0 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 6h, 49m, 23s
Taklampa Spinning BH2, Benjamin Hubert, &Tradition, diameter 40 cm
nr. 749228
75 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 8h, 7m, 23s
Bordslampa orientaliskt motiv H= 84
nr. 748187
250 kr
Utropspris: 800 kr
8h, 23m, 23s
Taklampa med hiss, Nordiska Kompaniet, nr:31255, 1940-tal, diameter 38 cm
nr. 748190
200 kr
Utropspris: 800 kr
8h, 43m, 23s
nr. 748215
450 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 7h, 31m, 23s
Golvlampa, 1900-talets början, mässing, ombyggd fotogenlampa, höjd 170 cm
nr. 748322
200 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 6h, 47m, 23s
Fönsterlampor ett par, "Istappen", Ateljé Engberg, Urshult, 1960-tal, glas och aluminium, höjd 37 cm, nya sladdar
nr. 748463
200 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 8h, 51m, 23s
Golvlampa, Atelje´Lyktan, höj- och sänkbar, 96 cm o högre, m. 3 skärmar
nr. 748848
650 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 7h, 28m, 23s
Sänglampor, ett par, Ateljé Lyktan "Bumling"
nr. 748854
550 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 7h, 34m, 23s
nr. 748914
50 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 8h, 45m, 23s
Gruvlyktor 3 st, mässing, 1900-talets andra hälft, höjd
nr. 748927
250 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 9h, 11m, 23s
Golvlampa, 1900-talets slut, metall med marmorfot, höjd 210 cm
nr. 749216
50 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 7h, 57m, 23s
Taklampa, krom & glas 1970-tal D=23 H=76
nr. 749252
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 7h, 54m, 23s
nr. 748131
350 kr
Utropspris: 600 kr
8h, 1m, 23s
Strindbergslampa koppar & glas H=40
nr. 748371
175 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 7h, 43m, 23s
Golvlampa, Ateljé Lyktan, höj och sänkbar, maxhöjd 134 cm
nr. 748839
50 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 7h, 27m, 23s
Taklampa, glas, 1900-taletys första hälft, D = 33
nr. 748852
75 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 7h, 32m, 23s
Taklampa, 1960-tal, mässing, tygskärm, diameter 38 cm
nr. 749096
100 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 8h, 33m, 23s