Utropspris
Slagbord, furu, 1800 - tal, 75+28+78 cm, b = 109 cm, h = 75 cm
nr. 750966
75 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 11h, 46m, 50s
Högtalare, 1par, Cerwin Vega Hed H-15
nr. 750963
100 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 11h, 44m, 50s
Rullbord, 80 x 50 cm, h = 90 cm
nr. 750961
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 42m, 50s
Takfotogenlampa, 1800-tal, senare elektrifierad, höjd 73 cm
nr. 750954
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 11h, 40m, 50s
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft, mässing och glas, höjd 46 cm
nr. 750949
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 38m, 50s
Flygplansmodell, byggda av Hans Ellerströms,1900-talets andra hälft, bredd 27,5 cm
nr. 750945
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 11h, 36m, 50s
Skålar fat, figuriner mm, bland annat Kina, diameter 32 cm och mindre
nr. 750944
100 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 11h, 34m, 50s
Ljusstakar, väggljusstake mm, höjd 40 cm och lägre
nr. 750943
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 11h, 32m, 50s
Dragspel 3 st, 1900-talets första hälft
nr. 750941
75 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 30m, 50s
Figuriner 2 st, gips, höjd 58 cm och lägre
nr. 750940
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 28m, 50s
Bordslampa, Ekeby, 1930-tal, glaserat lergods, höjd 30 cm
nr. 750937
75 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 11h, 26m, 50s
Trädgårdsurna, betong, diameter = 43cm, h = 50 cm
nr. 750927
100 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 11h, 24m, 50s
Bordslampa, mässing med glaskupor, ombyggd fotogenlampa, 1900-talets första hälft, höjd 60 cm
nr. 750921
175 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 11h, 20m, 50s
Väggspegel, 1950-tal, 180 x 124 cm
nr. 750920
50 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 11h, 18m, 50s
Köksbord, Perstorpsplatta, fällbara ben, 1900-talets mitt. L = 95+25 cm, b = 61 cm, h = 72 cm
nr. 750915
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 11h, 16m, 50s
7 an stolar, 4 st, Arne Jacobsson för Fritz Hansen
nr. 750908
50 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 11h, 14m, 50s
Emaljgrytor 2 st Kockums och Nacco, längd 36 cm och mindre
nr. 750903
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 11h, 12m, 50s
Ytterfoder, 1900-talets första hälft, flintgods, diameter 41 cm
nr. 750900
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 10m, 50s
Stegpall, metall, h = 60 cm
nr. 750895
350 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 8m, 50s
Soffbord teak, 1900 - talets mitt, 135 x 55 cm, h = 55cm
nr. 750894
75 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 11h, 6m, 50s
Taklampa, pendyl, glas och metall, 1900-talets första hälft, h = 42 cm, diameter 20 cm
nr. 750891
100 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 11h, 4m, 50s
Taklampa, "Tiffany-stil", 1900-talets andra hälft, diameter = 50 cm
nr. 750885
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 2m, 50s
Urna med lock "Blå Blomst" Royal Copenhagen, Danmark, porslin, höjd 29 cm
nr. 750882
150 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 11h, 0m, 50s
Sminkspegel, 3 delat, b = 40+17+17 cm, h = 55cm
nr. 750876
75 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 10h, 58m, 50s
17
17