Utropspris
Spegel teak med belysning H=88
nr. 750480
250 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 10h, 6m, 15s
Bordslampa, skuren i trä, kina, 1900-talets mitt, längd 53 cm
nr. 750867
250 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 9h, 38m, 15s
Bordslampor ett par, glas H=55
nr. 750067
200 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 9h, 4m, 15s
Skrivbordslampor, metall, 3 st, 1960-70-tal
nr. 750727
200 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 9h, 7m, 15s
Bordsfotogenlampa majolika, metall & glas,, H=53
nr. 750087
175 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 9h, 18m, 15s
nr. 750592
175 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 10h, 42m, 15s
LJusstake glas & metall Gunnar Ander H=33
nr. 750665
175 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 9h, 28m, 15s
Bordslampa, mässing med glaskupor, ombyggd fotogenlampa, 1900-talets första hälft, höjd 60 cm
nr. 750921
175 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 10h, 4m, 15s
Bordslampa, Carl Fagerlund, Orrefors, 1950-tal, höjd 47 cm inklusive skärm
nr. 750273
150 kr
Utropspris: 1 000 kr
10h, 0m, 15s
Takfotogenlampa, 1800-tal, diameter 55 cm
nr. 750542
150 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 10h, 30m, 15s
Bordslampa, Ekeby, 1930-tal, glaserat lergods, höjd 30 cm
nr. 750937
150 kr
Utropspris: 1 500 kr
4d, 10h, 10m, 15s
nr. 750210
125 kr
Utropspris: 400 kr
8h, 52m, 15s
Väggfotogenlampa, 1900-tal, höjd 35 cm
nr. 750659
125 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 9h, 46m, 15s
Taklampa, pendyl, glas och metall, 1900-talets första hälft, h = 42 cm, diameter 20 cm
nr. 750891
125 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 9h, 48m, 15s
Taklampa, Tema, Danmark, vitlackerad plåt, diameter 42 cm
nr. 750229
100 kr
Utropspris: 400 kr
9h, 14m, 15s
Taklampa, 1950-tal, trä metall och glas, diameter 50 cm, etikettmärkt SEAF Svenska Elektriska Armaturfabrikant Föreningen
nr. 750268
100 kr
Utropspris: 2 000 kr
9h, 50m, 15s
Krucifix, ljusstakar, 1900-tal, höjd 25 cm och lägre
nr. 750435
100 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 9h, 22m, 15s
Ljusstakar ett par, brons, 1900-talets första hälft, höjd 32 cm
nr. 750594
100 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 8h, 48m, 15s
Ljusstake, vågar mm, höjd 42 cm och lägre
nr. 750597
100 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 8h, 50m, 15s
Taklampor 2 st Gubi D= 40
nr. 750642
100 kr
Utropspris: 2 500 kr
5d, 9h, 18m, 15s
nr. 750677
100 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 10h, 0m, 15s
Ljusstakar, bläckhorn m.m. mässing och glas
nr. 750711
100 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 8h, 51m, 15s
Gunnar Asplund, vägglampa ASEA Skandia, 1900-talets andra hälft, smide och glas, L = 42
nr. 750718
100 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 8h, 58m, 15s
Bordslampor 2 st, keramik, 1900-talets slut, höjd 48 cm
nr. 750854
100 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 9h, 26m, 15s