Utropspris
Golvlampor 2 st, 1900-talets andra hälft 141-143 cm
nr. 748063
0 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 1h, 28m, 9s
Ljuskronor 3 st, 1900-talets andra hälft, diameter 50 cm och mindre
nr. 748074
0 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 1h, 36m, 9s
Bordslampa H= 58 + vägglampa
nr. 748186
0 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 2h, 47m, 9s
Taklampa , glas och mässing, 1970-tal, diameter 45 cm
nr. 748224
0 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 2h, 14m, 9s
Taklampa, glas, D = 42
nr. 748270
0 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 1h, 20m, 9s
Golvlampa, 1950/60-tal mässing och trä, höjd 152 cm
nr. 748330
0 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 1h, 26m, 9s
Golvlampa, 1920-tal, patinerad mässing, fot i gjutjärn, höj och sänkbar
nr. 748331
0 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 1h, 28m, 9s
Taklampa, 1900-talets början, koppar och glas, kupans diameter 12 cm
nr. 748364
0 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 1h, 48m, 9s
Bordslyster + ostkupa H=46 & mindre
nr. 748404
0 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 2h, 34m, 9s
Golvlampa, 2000-tal, höjd 162 cm
nr. 748427
0 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 2h, 40m, 9s
Bordslampor, 2 st, metall och sten, empirestil, H = 64 o mindre
nr. 748467
0 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 2h, 58m, 9s
Bordslystrar, ett par, glas och mässing, H = 46
nr. 748470
0 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 3h, 1m, 9s
Utelampa, Ateljé Lyktan
nr. 748495
0 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 1h, 16m, 9s
Golvlampa, "Anna", Anna Ehrner för Atelje Lyktan. skärm i skinn, H=136
nr. 748504
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 1h, 12m, 9s
Kandelabrar, ett par, nysilver, 1900-talets tidigare hälft, H=23
nr. 748524
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 1h, 22m, 9s
Taklampa, glas och mässing, D = 40
nr. 748559
0 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 2h, 8m, 9s
Taklampa smide / glas D= 66
nr. 748681
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 1h, 54m, 9s
Taklampa Thorn D=47
nr. 748708
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 2h, 21m, 9s
Ljusstakar bjällror mm
nr. 748715
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 2h, 28m, 9s
Taklampa, AB Örebro Belysningsarmatur, behängd med prismor, förgylld metall, diameter 36 cm
nr. 748777
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 3h, 8m, 9s