Utropspris
Takfotogenlampa, mässing, H=40
nr. 742481
150 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 17h, 0m, 7s
Kanna, Rörstrand, figurin, mm, H=29 och mindre
nr. 742514
75 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 17h, 12m, 7s
Ljusstakar smide mässing ett parti
nr. 742711
50 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 17h, 27m, 7s
Fotogenlampa, mässing, 1800-tal, H=56 ink brännglas
nr. 742535
75 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 17h, 30m, 7s
Fotogenlampor, 2 st, glas, 1800-tal, H=50 och mindre
nr. 742536
100 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 17h, 32m, 7s
Fotogenlampa, mässing, 1800-tal, ställbar i höjd, H=45
nr. 742542
125 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 17h, 38m, 7s
Takfotogenlampa äldre
nr. 742742
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 15h, 41m, 7s
Bordslampor 2 st, 1900-talets andra hälft, höjd 57 cm
nr. 742702
50 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 15h, 42m, 7s
Vägglampa Zero metall H=35
nr. 742746
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 15h, 45m, 7s
nr. 742722
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 15h, 56m, 7s
Fönsterlampor ett par, 1970-tal, furu, diameter 20 cm, höjd 30 cm
nr. 742723
75 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 15h, 58m, 7s
Bordslampor ett par med skärmar Svenskt tenn H=35
nr. 742765
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 15h, 58m, 7s
Fruktskål, bordslampa mm, höjd 30 cm och lägre
nr. 742726
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 16h, 2m, 7s
Vägg- & bordslampor, bla Karlskrona H=38 & mindre
nr. 742775
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 16h, 3m, 7s
Taklampor två stycken, snarlika, 1900-talets andra hälft, behängda med prismor, diameter 20 cm
nr. 742727
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 16h, 4m, 7s
Väggfotogenlampa, 1800-tal, senare elektrifierad, kupans diameter 26 cm
nr. 742729
50 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 16h, 8m, 7s
Anders Pehrson, "Blomling", växtlampa, Fagerhults, Höjd exkl sladd = 24,5
nr. 742782
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 16h, 9m, 7s
Bordslampa, Svend Aage Sörensen för Asea 1950-60-tal H=20
nr. 742784
50 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 16h, 10m, 7s
Taklampor ett par Lindau & Lindekrantz, metall D=39
nr. 742794
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 16h, 14m, 7s
Taklampor ett par Lindau & Lindekrantz, metall D=55
nr. 742795
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 16h, 15m, 7s
Taklampor + vägglampa plåt / plast D= 42 och mindre
nr. 742814
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 16h, 28m, 7s
Vägglampa, 1960/70-tal, bronserad plåt, höjd 47 cm
nr. 742771
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 16h, 32m, 7s
Golvlampa mässing H=160
nr. 742818
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 16h, 32m, 7s
Bordslampa, EGO Ateljé, stengods, 1960/70-talhöjd 53 cm inklusive skärm
nr. 742772
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 16h, 34m, 7s