Utropspris
Utropspris
Bordsfotogenlampa med handmålad kupa, höjd exkl rör = 72
nr. 747499
700 kr
Utropspris: 2 500 kr
6d, 0h, 12m, 52s
Taklampa, 1960-tal, mässing och plexiglas, diameter 40 cm
nr. 746362
175 kr
Utropspris: 1 500 kr
23h, 38m, 52s
Taklampa med prismor, 1900-talets tidigare hälft, H=73
nr. 746550
300 kr
Utropspris: 1 500 kr
2d, 0h, 40m, 52s
Bordslampa brons, figural, otydligt signerad, troligen 1900-talets första hälft H=51,5
nr. 747580
0 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 23h, 47m, 52s
Ljuskrona, mässing, h = 122 cm
nr. 747400
600 kr
Utropspris: 1 200 kr
5d, 1h, 2m, 52s
Taklampa med prismor, barockstil, H=60
nr. 746546
300 kr
Utropspris: 1 000 kr
2d, 0h, 38m, 52s
Golvlampa, Le Klint, Danmark, höjd 145 cm
nr. 746749
50 kr
Utropspris: 1 000 kr
3d, 1h, 12m, 52s
Taklampa "PH-5" Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, diameter 50 cm
nr. 747365
250 kr
Utropspris: 1 000 kr
5d, 0h, 41m, 52s
Bordslampor ett pat Le Dauphin, Frankrike, höjd 36 cm
nr. 746431
550 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 23h, 20m, 52s
nr. 746432
650 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 23h, 22m, 52s
nr. 746511
150 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 0h, 26m, 52s
Golvlampa 1950-tal H=159
nr. 746524
300 kr
Utropspris: 800 kr
53m, 52s
Ljuskrona, 1900-talets mitt, diameter 55 cm
nr. 746963
350 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 1h, 18m, 52s
Vägglampor, ett par, Orrefors, H=23
nr. 747006
450 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 23h, 40m, 52s
Bordslampa, 1900-talets första hälft, höjd 45 cm
nr. 747043
500 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 0h, 12m, 52s
Bordslampor, 4 st, glaskupor, 2000-tal, H=40
nr. 747237
75 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 23h, 38m, 52s
Kristallkrona, 1900-talets senare hälft, H=58
nr. 747266
200 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 23h, 50m, 52s
Ljusstakar, ett par, Gusum nr 22, mässing, 1900-talets tidigare hälft, H=17,5
nr. 747279
250 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 23h, 54m, 52s
Bordslampa, Monica Backström, Kosta Boda, H=27
nr. 747342
450 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 0h, 20m, 52s
Vägglampor ett par, försilvrad brons,18/1900-tal höjd 50 cm
nr. 747459
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 1h, 20m, 52s
Bordsfotogenlampa glas med handmålad kupa, H=62
nr. 747500
250 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 0h, 13m, 52s
Ljusstakar ett par, silver, höjd 8 cm, fyllda, total vikt 257 gram
nr. 747541
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 23h, 38m, 52s
Takfotogenlampa, majolika, sent 1900-tal, D = 56
nr. 747558
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 23h, 34m, 52s
Kristallkrona barockstil H=57 D=45
nr. 747572
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 23h, 39m, 52s